Game maker: Studio 1 Ana Eylemler 2 - Game Maker Turkiye

Ana Eylemler - Set 2

Bu bölümde GameMaker: Studio ile çalışırken kullanacağınız diğer temel işlemler ele alınmaktadır.

Ana eylem kümeleri GameMaker: Studio ile çalışırken ihtiyaç duyacağınız en önemli eylemlerle doludur ve nesne özellikleri sekmesinde "main2" olarak işaretlenmiş ikinci küme zamanlama, bilgi gösterme, oyun kontrolü ve kaynak kontrolü ile ilgilenir.

Timing(Zamanlama)

Set Alarm
Bu eylemle, obje için on iki alarmlı saatten birini ayarlayabilirsiniz. Bu eylemde zamanlayıcının kaç milisaniye sonra belirlilen alarm'ı tetikleyeceğini girersiniz. belirtilen milisaniye değeri sıfır olduktan sonra, obje ilgili alarm olayını tetikleyecektir. 

NOT: Alarm Event kısmından alarm olayı eklemezseniz yukarıdaki eylem çalışmayacaktır.

Set Time Line
Bu eylemle, bir obje için belirli bir zaman çizgisi ayarlarsınız. Zaman çizgisini ve zaman çizgisi içindeki başlangıç konumunu belirtirsiniz (0 başlangıçtır). Ayrıca zaman çizgisinin hemen başlayıp başlamayacağını ve döngüye girip dönmeyeceğini belirleyebilirsiniz.

Time Line Position
Bu eylemle, geçerli zaman satırındaki konumu(Moments) değiştirebilirsiniz. Bu, zaman çizgisinin belirli bölümlerini atlamak veya belirli bölümleri tekrarlamak için kullanılabilir.

Time Line Speed
Bu eylemle zaman çizgisinin ilerleme hızını değiştirebilirsiniz hızı normal hızdır. Örneğin; 2'ye ayarlayın, eylemler iki kat daha hızlı olacaktır. 0,5 değerine ayarlarsanız zaman çizgisi hızı yavaşlayacaktır . Ayrıca negatif bir hız da ayarlayabilirsiniz, bu durumda zaman çizgisi geriye doğru oynatılır.

Start Time Line
Bu eylem zaman çizgisini geçerli konumundan başlatır (zaman çizgisi duraklatılmış veya durdurulmuşsa).

Pause Time Line
Bu eylem zaman çizgisini duraklatır. Devam etmesine izin vermek için başlatma eylemini(Start Time Line) kullanın.

Stop Time Line
Bu eylem zaman çizgisini durdurur ve konumu(Moment'ı) tekrar 0'a ayarlar.

Info (Bilgilendirme)

Display Message
Bu eylemle, bir iletişim kutusunda bir mesaj görüntüleyebilirsiniz. Sadece mesajı yazmanız yeterlidir. Mesaj metninde # simgesi kullanırsanız, bu karakter yeni bir satır karakteri olarak yorumlanır. (# Sembolünün kendisini almak için \ # kullanın.) Mesaj metni bir tırnak işareti veya çift tırnak işareti sembolü ile başlarsa, bir ifade olarak yorumlanır. 

URL Open
Bu işlemle oyununuza bir web sayfası açmasını söyleyebilirsiniz. Bunun çalışması için tam URL'yi belirtmeniz gerekir.

Game (Oyun)

Restart Game
Bu eylemle oyunu baştan başlatırsınız.

End Game
Bu eylem ile oyunu sonlandırırsınız.

NOT: Oyununuzun hedef platformu HTML5 ise, bu işlev oyunu sonlandırır, ancak sekmeyi veya tarayıcıyı kapatmaz.

UYARI! : Oyununuz için hedef modül iOS ise, bu işlem cihazınızı engelleyebilir ve bu nedenle geliştirici aracı dışında bu platform için kullanmamanız şiddetle önerilir. İlgili uygulama mağazasına gönderilirken bu işlem kullanılırsa oyununuz reddedilecektir.

Save Game
Bu işlemle mevcut oyun durumunu kaydedebilirsiniz. Kaydetmek için dosya adını belirtirsiniz (dosya oyunun çalışma dizininde oluşturulur). Daha sonra oyun bir sonraki eylemle yüklenebilir. (Lütfen sadece temel oyun durumunun kaydedildiğini anlayın. Örneğin kaydedilmeyen şeyler; çalınan ses ve veri yapılarının, parçacıkların içeriği gibi gelişmiş özelliklerdir.)

Load Game
Oyun durumunu bir dosyadan yükleyin. Dosya adını belirtirsiniz. Kaydedilen oyunun aynı oyun için olduğundan ve GameMaker'ın aynı sürümüyle oluşturulduğundan emin olun. Aksi takdirde bir hata oluşur. 

Resources (Kaynaklar)

Replace Sprite
Bu eylem, bir dosyanın içeriğindeki hareketli grafiği(Sprite'ı) değiştirmek için kullanılabilir. Değiştirmek istediğiniz hareketli grafik(Sprite), dosya adını ve hareketli grafikteki alt görüntü sayısını belirtirsiniz. Birçok farklı görüntü dosyası formatı desteklenir, örn. .png, .jpg, .tif ve .gif. Bir gif dosyası için, alt görüntü sayısına gif dosyasındaki alt görüntü sayısına göre otomatik olarak karar verilir. Hareketli grafik için şeffaf olsun ya da olmasın gibi ayarlar yapabilirsiniz. (Tüm sprite'ları programın kendisinde depolamaktan kaçınmak için bu eylemi kullanabilirsiniz)

Replace Sound
Bu eylemle sesi, dosyanın içeriğine (.wav, .mid veya .mp3) göre değiştirebilirsiniz. Sesi ve dosya adını belirtirsiniz. Bu, tüm sesleri oyunun içerisinde saklamaktan kaçınır. 

Replace Background

Bu eylemle, bir arka planı bir dosyanın içeriğiyle değiştirebilirsiniz. Birçok farklı görüntü dosyası formatı desteklenir, örn. .png, .jpg, .tif ve .gif. Arka planı ve dosya adını belirtirsiniz. 

Benzer İçerikler :


Game maker: Studio Oda Ayarları

160

18 December 2019

Game maker: Studio Obje Tanımlama

284

19 December 2019